Albert Einstein to jeden z najbardziej znanych naukowców XX wieku, stawiany też wśród najwybitniejszych fizyków w historii. Fizyk-teoretyk, twórca szczególnej teorii względności, laureat Nagrody Nobla w tej dziedzinie. Urodził się 14 marca 1879 r. w Ulm (Niemcy). Pochodził z żydowskiej rodziny kupieckiej. Miał młodszą siostrę – Marię. 1905 r. to bez wątpienia najlepszy czas w karierze naukowej Alberta. To wtedy w prestiżowym niemieckim czasopiśmie „Annalen der Physik” ukazały się jego artykuły, które okazały się przełomowe dla współczesnej nauki. W jednym z nich, pt. „O elektrodynamice ciał w ruchu”, wyłożył szczególną teorię względności. W kolejnym, opublikowanym jeszcze w tym samym roku opisał równoważność masy i energii w obecnie najbardziej znanym na całym świecie wzorze fizycznym: E=mc2. W tym samym roku Einstein przedstawił i obronił swoją rozprawę doktorską dotyczącą metod wyznaczania rozmiarów molekuł. To i inne artykuły (m.in. opisujące ruchy Browna) nie zostały początkowo docenione, mimo swojej wielkiej wagi. Rok później utworzył zasadę równoważności – ważny element późniejszej ogólnej teorii względności. Najważniejszą dla naukowców nagrodę otrzymał w 1921 r. za odkrycie praw zjawiska fotoelektrycznego oraz prace z fizyki teoretycznej. Co ciekawe, nie tylko nie pojawił się na gali wręczenia nagrody, ale też ponoć nie chwalił się tym osiągnięciem.
Urodzony 04 stycznia 1643 r. w Woolsthrope, zmarł 31 marca 1727 w Kensington fizyk, matematyk, astronom i alchemik. Sformułował prawo powszechnego ciążenia i prawa dynamiki, które przez kolejne stulecia były podstawami fizyki. Jako pierwszy wygłosił teorię, że kolory są efektem padania światła.Newton jako pierwszy stworzył kompletny rachunek różniczkowy, bez którego nowoczesna fizyka i matematyka byłyby niemożliwe. Jest wykorzystywany również w biologii i ekonomii. Newton postanowił to zrobić po przeczytaniu pracy Pierre de Fermata, który podał przykłady zastosowania rachunku różniczkowego. Wiele źródeł podważa, jakoby Newton zobaczył spadające jabłko, które doprowadziło do sformułowania przez niego prawa powszechnego ciążenia. Nieprawdą jest, że jabłko spadło mu na głowę. Sam Newton wielokrotnie mówił, że widok spadającego owocu nakłonił go do rozmyślań nad powodem dla którego nie leciał w poprzek, lub do góry. W końcu zrozumiał, że ta sama siła, która sprawia, że jabłko spada z drzewa sprawia, że księżyc obraca się wokół Ziemi, a z kolei ona wokół słońca. Ponieważ siła oddziałuje wszędzie we wszechświecie, Newton nazwał ją więc powszechnym ciążeniem. Podstawą dzisiejszej mechaniki są trzy prawa dynamiki sformułowane przez Newtona. Niestety zawodzą, kiedy ciała osiągają bardzo duże prędkości, lub siła grawitacji jest ogromna. Do tego potrzebne są już równania wyprowadzone przez Einsteina. Stworzony jednak przez Newtona rachunek różniczkowy, prawo powszechnego ciążenia i prawa dynamiki są prawie wszystkim, czego ludzkość potrzebuje, aby polecieć w kosmos. I dokonał tego, kiedy o międzygwiezdnych podróżach nawet się nie śniło. Newton był jednak nie tylko fizykiem teoretycznym, wykonywał również wiele eksperymentów. Użył szklanych pryzmatów, aby udowodnić, że światło jest stworzone z kolorów tęczy.
Nikola Tesla przyszedł na świat w Smiljanie 10 lipca roku 1856. Odszedł w Nowym Jorku 7 stycznia 1943 roku. Nikola Tesla, czyli inżynier i wynalazca pochodzenia serbskiego. Był autorem około 300 patentów.Tesla miał pomysł jak ulepszyć wydajność generatorów Edisona przez zastosowanie prądu zmiennego. Edison obiecał mu $50 000 jeśli mu się uda. Kiedy Tesla przedstawił gotowy produkt i zażądał pieniędzy, Edison powiedział mu, że to był tylko amerykański żart. Zawiedziony i zdenerwowany Tesla złożył wypowiedzenie. W ten sposób zaczęła się rywalizacja między wielkimi wynalazcami i wzajemna nienawiść. W 1888 roku został zatrudniony przez Georga Westinghouse'a, który był zaintrygowany jego generatorem prądu zmiennego. Ostatecznie wygrał wyścig z Edisonem, pokazując o ile lepszy jest prąd zmienny. W 1985 rokuNikola Tesla zaprojektował pierwszą turbinę wodną przy wodospadzie Niagara. Został wykorzystany, aby dostarczyć prąd do miasta Buffalo.
Fizyk, chemik i naukowiec angielski. Do dziś jest to jeden z najbardziej wpływowych naukowców w historii. Dwukrotny laureat Medali Copleya, Medali Królewskich oraz Medalu Rumforda – najbardziej prestiżowych odznaczeń tamtych czasów. W 1821 roku zbudował urządzenie, które potrafiło wytworzyć obrót elektromagnetyczny, z których jeden powodował ciągły ruch kołowy, wywoływany siłą magnetyczną. Było to ewenementem w technologii elektromagnetycznej. W 1831 roku Faraday dzięki eksperymentom odkrył indukcję elektromagnetyczną oraz indukcję wzajemną. Dzięki przeprowadzonym badaniom, naukowiec był w stanie skonstruować dynamo elektryczne, czyli protoplastę dzisiejszych silników elektrycznych oraz generatorów mocy. Od nazwiska Michaela Faradaya nazwano farad – jednostkę pojemności elektrycznej.Michael Faraday osiągał sukcesy również na polu magnetyzmu. W 1845 roku odkrył słabość odpychania od pola magnetycznego niektórych materiałów. Zjawisko to nazwał diamagnetyzmem.
Maria Skłodowska-Curie to pierwsza noblistka i jedyna kobieta, która została wyróżniona tą nagrodą dwukrotnie. Urodziła się 7 listopada 1867 r. w Warszawie jako piąte dziecko Władysława i Bronisławy Skłodowskich. Zainspirowana pracą Becquerela dotyczącą promieniotwórczości uranu, Skłodowska-Curie wraz z mężem rozpoczęła dalsze prace dotyczące tego pierwiastka. W trakcie doświadczeń dowiedli istnienie nowego pierwiastka promieniotwórczego, nazywając go polonem na cześć ojczyzny Marii. Jeszcze w tym samym roku (1898) odkryli drugi pierwiastek o podobnych właściwościach – rad. Maria Skłodowska-Curie przedstawiła swoje tezy w pracy doktorskiej. Za swoje osiągnięcia zostali odznaczeni licznymi nagrodami, w tym najważniejszą – Noblem z dziedziny fizyki za badania w dziedzinie promieniotwórczości. Maria kierowała laboratorium w katedrze fizyki prowadzonej przez Piotra, a po jego śmierci zajęła stanowisko męża. Została w związku z tym pierwszą kobietą – profesorem na Sorbonie. Była również członkiem rad naukowych, laureatem licznych nagród, a w 1912 r. założyła w Paryżu Instytut Radowy. Pracowała w nim aż do śmierci. Długie lata pracy nad promieniotwórczością nie pozostały bez wpływu na zdrowie Skłodowskiej-Curie. W 1934 r. jej samopoczucie pogorszyło się, co zostało początkowo zdiagnozowane jako gruźlica. W trakcie pobytu w sanatorium zdiagnozowano u niej anemię złośliwą oraz postępującą chorobę popromienną. W rezultacie rozwinęła się ostra białaczka. Maria zmarła 4 lipcu 1934 r. i została pochowana obok męża w rodzinnym grobowcu. W 1995 r. ich ciała zostały przeniesione do Panteonu zasłużonych, gdzie Maria spoczywa jako pierwsza kobieta, nie będąca francuskiego pochodzenia.
Imię i nazwisko | Dziedzina | Osiągnięcie |
---|---|---|
Jocelyn Bell Burnell | Astro-fizyk | Pierwsza osoba, która zaobserwowała pulsary. |
Roger Penrose | Fizyk matematyczny | Znany z odkrycia związku między fizyką a świadomością. |
Lene Hau | Fizyk kwantowy | Spowolnienie, a ostatecznie zatrzymanie promienia światła. |
Fabiola Gianotti | Fizyk cząstek | Dyrektor generalny CERN. |
Peter Higgs | Fizyk teoretyczny | Zrozumienie cząstek subatomowych; bozon Higgsa został nazwany na jego cześć. |
Alan Guth | Fizyk teoretyk i kosmolog | Pionier teorii kosmicznej inflacji |